Διεθνές Συμπόσιο με θέμα: "Εκπαίδευση και Εκπαίδευση Εκπ/κών στον κόσμο...

Διεθνές Συμπόσιο με θέμα: "Εκπαίδευση και Εκπαίδευση Εκπαιδευτικών στον κόσμο. Σύγχρονες Τάσεις, Προβλήματα και Προοπτικές" στις 28 - 30 Μαΐου 2013.

Διοργάνωση: Πανεπιστήμιο Κρήτης, Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης (Π.Τ.Δ.Ε.) και Εργαστήριο Μελέτης και Έρευνας της Ιστορίας της Εκπαίδευσης και του Διδασκαλικού Επαγγέλματος (ΚΕ.ΜΕ.Ι.Ε.ΔΕ.).

Θεματικές Περιοχές

Εκπαιδευτικά Συστήματα Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης στον Κόσμο: Τάσεις και Προβλήματα

Εκπαίδευση Εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας: Σύγχρονες Μεταρρυθμίσεις και Πολιτικές

Συστήματα Μετεκπαίδευσης και Επιμόρφωσης Εκπαιδευτικών στο σύγχρονο κόσμο

Ιδρύματα Εκπαίδευσης Εκπαιδευτικών στην εποχή της κρίσης, της μετάβασης και των προοπτικών

Η έρευνα στην Εκπαίδευση των Εκπαιδευτικών σήμερα

Αξιολόγηση της Διδασκαλίας και της Εκπαίδευσης των Εκπαιδευτικών

Φύλο και Εκπαίδευση Εκπαιδευτικών

logo

Κέντρο Μελέτης και Έρευνας της Ιστορίας της Εκπαίδευσης και του Διδασκαλικού Επαγγέλματος
Σοφοκλή Βενιζέλου, Ρέθυμνο
mail: kemeiede@edc.uoc.gr
Instagram: xeniseum
Facebook: Xeniseum, University of Crete

Υπό την αιγίδα

Συνεργαζόμενος Φορέας

Δήμος Ρεθύμνης

Ο Δήμος Ρεθύμνου στο πλαίσιο της υποστήριξης και της συνεργασίας του προς το Παν/μιο Κρήτης παραχώρησε νεοκλασικό κτήριο στο κέντρο της παλαιάς πόλης για να στεγαστούν δράσεις του ΚΕ.Μ.Ε.Ι.Ε.Δ.Ε.