Το Μουσείο της Εκπαίδευσης (XENISEUM) και η Μουσειακή Συλλογή Ελένης Γλύκατζη Αρβελέρ - ΠΤΔΕ του Πανεπιστήμιο Κρήτης είναι:

- Το 24ο μέλος του Δικτύου Βαλκανικών Μουσείων (Balkan Museum Nework: το Δίκτυο Βαλκανικών Μουσείων υπάρχει για να γιορτάσει, να διατηρήσει και να μοιραστεί την κοινή πολιτιστική κληρονομιά των Δυτικών Βαλκανικών Χωρών)

- Το 7ο μέλος από την Ελλάδα του Ευρωπαϊκού Δικτύου ECSITE Μουσείων και Επιστημονικών Κέντρων (το ECSITE- European Network of Science Centres and Museums είναι ένα ευρωπαϊκό δίκτυο μουσείων και επιστημονικών κέντρων που ενώνει περισσότερους από 370 οργανισμούς-μέλη σε 52 χώρες στην Ευρώπη και σε ολόκληρο τον κόσμο. Μουσεία επιστήμων και τεχνολογίας, κέντρα ερευνών, ενυδρεία, ζωολογικοί κήποι, πανεπιστήμια, τοπικές αρχές,κ.λπ., συνεργάζονται με στόχο την ευαισθητοποίηση του κοινού σε θέματα επιστήμης, μέσω εκθέσεων, προγραμμάτων και εκπαιδευτικών δράσεων)

logo

Κέντρο Μελέτης και Έρευνας της Ιστορίας της Εκπαίδευσης και του Διδασκαλικού Επαγγέλματος
Σοφοκλή Βενιζέλου, Ρέθυμνο
mail: kemeiede@edc.uoc.gr
Instagram: xeniseum
Facebook: Xeniseum, University of Crete

Υπό την αιγίδα

Συνεργαζόμενος Φορέας

Δήμος Ρεθύμνης

Ο Δήμος Ρεθύμνου στο πλαίσιο της υποστήριξης και της συνεργασίας του προς το Παν/μιο Κρήτης παραχώρησε νεοκλασικό κτήριο στο κέντρο της παλαιάς πόλης για να στεγαστούν δράσεις του ΚΕ.Μ.Ε.Ι.Ε.Δ.Ε.